Voltage: 120V, Wattage: 52W, Type: Halogen A19 Bulb, Lumens: 790, Replaces: 75W Incandescent Bulb, Base Type: E26 (medium screw base), Life Hours: 5,000, Brand: Norman Lamps, Case Quantity: Order 10 for a full case, Dimmable: Yes, Cross Reference: Satco S2649 - Sylvania 11376 - Satco S4991 - Bulbrite 115052, Features: Soft White - High temperature (PFA) Tuff-Coat shatter resistant coating applied
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 52W |
| Type | Halogen A19 Light Bulb |
| Lumens | 790 |
| Replaces | 75W Incandescent Bulb |
| Base Type | E26 (medium screw base) |
| Average Life Hours | 5,000 |
| Case Quantity | Order 10 for a full case |
| Color Emitted | Soft White Glass |
| Is It Dimmable? | Yes |
| Cross Reference | Satco S2649 - Sylvania 11376 Satco S4991 - Bulbrite 115052 |
| Features | Tuff-Coat Shatter Resistant |
Related Products
52A19CL/ECO Halogen-Clear
Voltage: 120V, Wattage: 52W, Type: Halogen A19 Bulb, Lumens: 790, Replaces: 75W Incandescent Bulb, B..
Item Discontinued
72A19CL/ECO Halogen-Clear
Voltage: 120V, Wattage: 72W, Type: Halogen A19 Bulb, Lumens: 1500, Replaces: 100W Incandescent Bulb,..
Item Discontinued
72A19SW/ECO Halogen Soft White
Voltage: 120V, Wattage: 72W, Type: Halogen A19 Bulb, Lumens: 1500, Replaces: 100W Incandescent Bulb,..
Item Discontinued
PFA-72A19CL/ECO Halogen-Clear
Voltage: 120V, Wattage: 72W, Type: Halogen A19 Bulb, Lumens: 1500, Replaces: 100W Incandescent Bulb,..
$7.95
Tags: PFA-52A19SW/ECO, Halogen, Bulbs, Tuff-Coat, PFA, Shatter
Popular Products
46 Miniature bulb 6.3 Volts
Voltage: 6.3V, Current: 0.25A, Type: T-3 1/4 Miniature Bulb, Base Type: E10 (Miniature..
$5.95
JC-24100B
24V, 100W, 2,800K Color Temp, 2,000 Life Hours, 6.35mm Pin Spacing, 2-Pin Gy6.35 Base..
$11.95
LED-T812-18DB35 Type-B 120-277V 18W 1800 Lumens / 3500K
Voltage: 120-277V, Wattage: 12W, Type: LED T8 Type-B Tube, Color Temp (Kelvin): 3500K..
$5.65


