6MB 6-Volt BA9S Miniature Bulb
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: 6MB
- UPC Code: 600300289954
-
$4.95
-
Bulk Discount Pricing: - 10 or more $2.85 / each qty.
- 100 or more $1.85 / each qty.
- 500 or more $1.25 / each qty.
- 1000 or more $1.15 / each qty.
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 6V |
| Wattage | 0.84W |
| Type | T2-1/2 Miniature Bulb |
| Lumens | 0.12 |
| Lamp Shape | Tubular |
| Length | 1.20 in. |
| Diameter | 0.32 in. |
| Base Type | BA9S (miniature bayonet) |
| Average Life Hours | 20,000 |
| Case Quantity | Order 10 for a full case |
| Current | 0.140A |
| Filament | C-2F |
Related Products
90MB Miniature Bulb 90V 4W
The 90MB is a T2-1/2 miniature bulb rated at 90V and 4W, designed for low-current indicator and inst..
$5.95
12MB
Voltage: 12V, Current: 0.17, Type: T2-1/2 Miniature Bulb, Base Type: BA9S Miniature Bayonet, Life Ho..
$4.95
24MB
Voltage: 24V, Current: 0.07, Type: T2-1/2 Miniature Bulb, Base Type: BA9S Miniature Bayonet, Life Ho..
$4.95
48MB
Voltage: 48V, Current: 0.053, Type: T2-1/2 Miniature Bulb, Base Type: BA9S Miniature Bayonet, Life H..
$4.95
60MB Miniature Bulb 60V 3W
The 60MB is a T2 1/2 miniature bulb designed for low-voltage indicator and signaling applications re..
$4.95
120MB Miniature 120V 3W
The 120MB is a T2-1/2 miniature incandescent bulb designed for indicator lights, signal panels, appl..
$3.99
Popular Products
CDM205/U/O/4K
Wattage: 210W, Type: ED28 High Pressure Sodium, Base Type: EX39 (extended mogul base)
$145.00
ES20W-MED-277D
Voltage: 277V, Wattage: 20W, Type: Spiral CFL, Color Temp (Kelvin): 6400K, Lumens: 1200..
$8.25
LED-T817-22DBP4 Type-B 120-277V
Voltage: 120-277V, Wattage: 17W, Type: LED T8 Type-B Tube, Color Temp (Kelvin): 4000K..
$9.50



