LED-FB10ETC5.55 Pure-White 5000K 6PK
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: LED-FB10ETC5.55-6PK
- UPC Code: 600300328950
-
$28.95 ($4.83 unit price)
Voltage: 120V, Wattage: 5.5W, Type: LED B10 Filament Bulb, Color Temp (Kelvin): 5000K, Lumens: 500, Replaces: 40W Incandescent Bulb, Beam Spread: 360 Degree, Lamp Shape: B10 Torpedo-Tip, Base Type: E26 (medium screw base), Average Life Hours: 25,000, Case Quantity: Order 10 for a full case, Color Emitted: Pure White, Is It Dimmable? Yes
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 5.5W |
| Type | LED B10 Filament Bulb |
| Color Temp (Kelvin) | 5000K |
| Lumens | 500 |
| Replaces | 40W Incandescent Bulb |
| Beam Spread | 360 Degree |
| Lamp Shape | B10 Torpedo-Tip |
| Base Type | E26 (medium screw base) |
| Average Life Hours | 25,000 |
| Color Emitted | Pure White |
| Is It Dimmable? | Yes |
Related Products
LED-FB10CTCD-4W Warm-White 2700K - 40 watt replacement 380 Lumens - Dimmable
Voltage: 120V, Wattage: 4W, Type: LED B10 Filament Bulb, Color Temp (Kelvin): 2700K, Lumens: 380, Re..
$3.80
LED-FB10ETC5.55 Pure-White 5000K
Voltage: 120V, Wattage: 5.5W, Type: LED B10 Filament Bulb, Color Temp (Kelvin): 5000K, Lumens: 500, ..
$4.99
Tags: LED-FB10ETC5.55, B10 LED, E26, 5000K, LED, Filament, LED-FB10CTCD-4W 6 pack
Popular Products
F10T8-BLB Black Light Blue 350nm UV
Watts: 10W, Color Temperature: (Black Light Blue), Type: T8 Fluorescent Tube, 13.5 in..
$15.99
2G7-4.5W-SEL Color Select - Type B -120-277V Bypass ballast - Replace CF9DSE 4PIN
The 2G7-4.5W-SEL LED is a Type B, 120-277V operation LED that replaces CF9DSE 4PIN..
$11.45
EYC Halogen Bulb 12V 75W
The EYC-C is a 12V 75W MR16 halogen bulb designed for display and projector lighting..
$5.95



