LED-G25DIM-2700K Warm-White
- Brand: Pro-Start
- Product Code: LED-G25DIM-27K
- UPC Code: 600300320923
-
$8.95
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 6W |
| Type | LED G25 Globe |
| Color Temp (Kelvin) | 2700K |
| Lumens | 595 |
| Replaces | 65W Incandescent G25 |
| Certifications | CE, UL |
| Beam Spread | 360 Degree |
| Lamp Shape | Globe |
| Length | 4.20 in. |
| Diameter | 3.13 in. |
| Base Type | E26 (medium screw base) |
| Average Life Hours | 40,000 |
| Case Quantity | Order 10 for a full case |
| Color Emitted | Warm White |
| Is It Dimmable? | Yes |
Related Products
LED-G25DIM-4000K Cool-White
Voltage: 120V, Wattage: 6W, Type: LED G25 Globe, Color Temp (Kelvin): 4000K, Lumens: 595, Replaces: ..
$8.95
LED-G25DIM-5000K Pure-White
Voltage: 120V, Wattage: 6W, Type: LED G25 Globe, Color Temp (Kelvin): 5000K, Lumens: 595, Replaces: ..
$8.95
LED-G25SB-4W-27 Silver-Bowl 2700K
Voltage: 120V, Wattage: 4W, Type: LED G25 Globe, Color Temp (Kelvin): 2700K, Lumens: 350, Replaces: ..
Contact for Price
Tags: LED G25, Globe LEDs
Popular Products
L25-GREEN
Non-Fluted Solid Colors, Dome Type, 180 Degree Viewing, 100% High-Temp Polycarbonate, For..
$1.50
LED A19 Yellow Transparent Glass
Voltage: 120V, Wattage: 2W, Type: LED A19 Color Filament, Lumens: 200, Replaces: 25W..
$3.85
LED-A19OMNI-35K Soft-White 3500K - 60 Watt Equal 800 Lumens
The LED-A19OMNI-35K is a 9W LED A19 bulb that replaces traditional 60W incandescent..
$2.25


