FT2.5V-300MA-MS Miniature Bulb Flame Tip 2.5V E10 Screw Base
  • Brand: Norman Lamps
  • Product Code: FT2.5V-300MA-MS
  • UPC Code: 600300291322
✓ 1,000+ in stock
Voltage: 2.5V, Wattage: 6W, Type: Chandelier Flame Tip Bulb, Length: 1.98 in. overall, Diameter: 0.68 in. overall, Base Type: E10 (miniature screw base), Life Hours: 3,000, Case Quantity: Order 100 for a full box, Color Emitted: Clear Glass, Current: 300mA
*** Custom made and Exclusively produced bulb by NLI -USA ***
Shalom !
Detailed Specifications
2.5V
6W
Chandelier Flame Tip Bulb
1.98 in.
0.68 in.
E10 (miniature screw base)
3000
Order 100 for a full box
Clear Glass
Tags: ft2.5v-300ma-ms, chandelier, light, bulbs
Popular Products
LED-PLL18-SEL Type B - Operates without Ballast - 35K, 4K, 5K
2G11 base LED Type B 120-277V operation, Bypass BallastSelect Color temp 35K, 4K, 5K 8..
215-2FR
Voltage: 24V Wattage: 5W Type: Festoon Light Bulb Life Hours: 3,500 Dimensions: 44 mm..
LED A19 Blue Transparent Glass
Voltage: 120V, Wattage: 2W, Type: LED A19 Color Filament, Lumens: 200, Replaces: 25W..