50W, 16V, Photo Projection Bulb ELS/ELR
NAED # 54810
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 16V |
| Wattage | 50W |
| Type | Photo-Projection Lamp |
| Color Temp (Kelvin) | 3,920k |
| Replaces | ELS/ELR Projector Lamps |
| Certifications | NAED 54810 |
| Lamp Shape | MR14 Reflector |
| Diameter | 45mm |
| Base Type | GX7.9 |
| Average Life Hours | 650 |
| Case Quantity | 10 |
| Is It Dimmable? | Yes |
| Current | 3.125 Amps |
| Filament | CC6 |
| Cross Reference | ELS/ELR, All Brands |
| Features | Quartz-Halogen Inner Bulb |
| Input | 16V DC |
Tags: ELS/ELR, photo, projection, lamps
Popular Products
64196 Automotive H4 24V 70W-75W
The HALOLUX-64196 is a 24V H4 Automotive Halogen lamp, suitable for high and low beam..
$11.95
CF26DD/827/ECO (21113)
Wattage: 26W, Type: Double Twin Tube CFL, Color Temp (Kelvin): 2700K, Lumens: 1710..
$5.50
1631X Miniature Bulb 6.5W 2.75A 18W
Voltage: 6.5V, Current: 2.75A, Light Output: 23 MSCP, Type: S8 Miniature Bulb, Base Type..
$8.95
