| Detailed Specifications | |
| Voltage | 60V |
| Wattage | 5W |
| Type | T5 Miniature Bulb |
| Length | 35mm |
| Diameter | 16mm |
| Base Type | BA15D (double contact bayonet) |
| Average Life Hours | 2000 |
| Case Quantity | Order 10 for a full case |
| Color Emitted | Clear Glass |
Related Products
T1635B15E 24V 5W BA15D Stack Light Incandescent Bulb 16mm x 35mm
Voltage: 24V, Wattage: 5W, Type: T5 Miniature Bulb, Length: 35mm overall, Diameter: 16mm overall, Ba..
$8.95
T1635B15M
Voltage: 130V, Wattage: 5W, Type: T5 Miniature Bulb, Length: 35mm overall, Diameter: 16mm overall, B..
$8.95
T1635B15S
Voltage: 220-260V range, Wattage: 6-10W range, Type: T5 Miniature Bulb, Length: 35mm overall, Diamet..
$8.95
T1635B15F
This Norman Lamps T1635B15F is a 5W LED T5 miniature bulb with a clear glass envelope, delivering re..
$8.95
Tags: t1635b15k, european, light, bulbs
Popular Products
KPR3 Miniature Bulb 3.5V 2.5W Krypton Gas Filled
Voltage: 3.5V, Wattage: 2.5W, Type: Krypton Flashlight Bulb, Base Type: Miniature Flanged..
$3.99
T1635B15S
Voltage: 220-260V range, Wattage: 6-10W range, Type: T5 Miniature Bulb, Length: 35mm..
$8.95
4594
Volts: 28V, Watts: 100W, Candela: 70,000, Type: PAR36 Sealed Beam, Life Hours: 300, Screw..
$11.50
