FCT5-22W-CW Cool-White 4100K
- Brand: Pro-Start
- Product Code: FCT5-22W-CW
- UPC Code: 600300315912
-
Contact for Price
| Detailed Specifications | |
| Wattage | 22W |
| Type | T5 Circular Fluorescent |
| Color Temp (Kelvin) | 4100K |
| Lumens | 1500 |
| Width | 7.28 in. Overall |
| Diameter | 0.63 in. Tube |
| Base Type | G10Q (4-pin square pattern) |
| Average Life Hours | 12000 |
| Color Emitted | Cool White |
| Features | 185mm outside diameter |
Related Products
FCT5-22W-WW Warm-White 3000K
The FCT5-22W-WW is a 22W T5 circular fluorescent lamp designed for fixtures that require reliable, w..
$24.95
FCT5-22W-D Daylight 6400K
Wattage: 22W, Type: T5 Circular Fluorescent, Color Temp (Kelvin): 6400K, Lumens: 1500, Width: 7.28 i..
Item Discontinued
FCT5-32W-CW Cool-White 4100K
Wattage: 32W, Type: T5 Circular Fluorescent, Color Temp (Kelvin): 4100K, Lumens: 2000, Width: 9.65 i..
$24.95
FCT5-40W-CW Cool-White 4100K
Wattage: 40W, Type: T5 Circular Fluorescent, Color Temp (Kelvin): 4100K, Lumens: 2800, Width: 11.0 i..
$24.95
Tags: fct5-22w-cw, circular, fluorescent
Popular Products
BA97-60Y
Voltage: 60V, Current: 20mA, Wattage: 1.20W, Type: T3 1/4 LED, Light Output: 2500 mcd..
$9.75
LED-F48T12HO
LED Tube, T12 Replacement, 48" Length, 18 Watts, 2,500 Lumens, High Output HO, Double..
$39.95
LED-FG40DIM-4W Warm-White 2700K
Voltage: 120V, Wattage: 4W, Type: LED G40 Filament Bulb, Color Temp (Kelvin): 2700K..
$9.99



