G23-4.5W-SEL Color Select - Type B -120-277V Bypass ballast - Replace CF9DS or CF7DS
  • Brand: Norman Lamps
  • Product Code: G23-4.5W-SEL
  • UPC Code: 600300326550
✓ 593 in stock
The G23-4.5W-SEL is an LED lamp with a G23 base, designed to operate at 120-277V. This Type B LED lamp bypasses the ballast and offers a selectable color temperature of 27K, 3K, 35K, 4K, or 5K. With a wattage of 4.5W and 450 lumens, it provides strong lumen output in a compact light source. The lamp has a 160-degree beam angle and is designed to replace CFLs with a G13 base. It has an average life of 25,000 life hours and is UL certified.
  • 4.5W LED lamp with G23 base
  • Selectable color temperature: 27K, 3K, 35K, 4K, 5K
  • 120-277V operation, bypasses ballast
  • 450 lumens, 160-degree beam angle
  • Replaces CFLs with G13 base, 25,000 life hours
Type File Information
Detailed Specifications
120-277v
4.5
CCT selectable to: 27k, 3k, 35k, 4k, 5k
450
CFL's with G13 Base
UL
CFL
6.5 Inches
Width 1.0
G23
25,000
50/Case
No
40mA
160 Degrees
CCT Selectable
120VAC to 277VAC