HB-150W4K 4000K Cool-White - 2 Foot LED Linear High Bay - Limited stock replaced by LHB08-2FT-225S Selectable unit
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: HB150W4K
- UPC Code: 600300328349
-
$59.45
Voltage: 100-277V, Wattage: 150W, Type: LED High Bay Fixture, Color Temp (Kelvin): 4000K, Lumens: 19,240, Certifications: DLC Listed, UL, CE, RoHS, Length: 23.83 in., Width: 12.6 in., Height: 3.74 in., Average Life Hours: 50,000, Color Emitted: Pure White, Is It Dimmable? Yes Working with 0-10V dimmer. Replacement for fluorescent linear high bay fixture. Quick installation in 5 minutes and easy maintenance. 50,000 hours or more working time and 5 years warranty. Environment friendly without glass and mercury. WARNING: Not suitable for outdoor use. Not suitable for high temperature or damp locations. Not suitable for heavy air polluted locations. Please turn off the power before replacing new fixture. CAUTION: Risk of electric shock. Use in dry locations only.
DLC Premium: HB-150W320605-L-DNW2
Limited Stock - Item replaced by LHB08-2FT-225S Selectable unit
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 100-277V |
| Wattage | 150W |
| Type | LED High Bay Fixture |
| Color Temp (Kelvin) | 4000K |
| Lumens | 19,240 |
| Certifications | DLC Listed, UL, CE, RoHS |
| Length | 23.83 in. |
| Width | 17.25 in. |
| Height | 3.74 in. |
| Average Life Hours | 50,000 |
| Color Emitted | Cool White |
| Is It Dimmable? | Yes |
Related Products
HB-90W4K 4000K Cool-White - 2 Foot LED Linear High Bay
Voltage: 100-277V, Wattage: 90W, Type: LED High Bay Fixture, Color Temp (Kelvin): 4000K, Lumens: 11,..
$56.50
HB-120W4K 4000K Cool-White - 2 Foot Linear High Bay LED - Limited stock replaced by LHB08-2FT-225S Selectable unit
Voltage: 100-277V, Wattage: 120W, Type: LED High Bay Fixture, Color Temp (Kelvin): 4000K, Lumens: 15..
$58.50
HB-150W5K 5000K Pure-White 2 Foot Linear High Bay - Limited stock replaced by LHB08-2FT-225S Selectable unit
Voltage: 100-277V, Wattage: 150W, Type: LED High Bay Fixture, Color Temp (Kelvin): 5000K, Lumens: 19..
$59.50
LED 2Ft Linear High Bay - 33,750 Max Lumens - 225 Max Watt 225W-165w-120w - 4K or 5K Color Select - 0-10V Dimmable
LED Linear High Bay 2 Ft 33,750 Max Lumens Select Wattage / 4K or 5K color SelectVoltage: 100-277V, ..
$96.45
Tags: High Bay, led high bay, led linear high bay,
Popular Products
4017 Sealed Beam PAR46
The 4017 is an incandescent PAR46 sealed beam lamp designed for use in hand lanterns and..
$24.95
CF42DT/E/IN/830 Sylvania Brand 20888
Wattage: 42W, Type: Triple Tube CFL, Color Temp (Kelvin): 3000K, Lumens: 3200, Beam..
$9.15
967 (CM8-3995) Miniature bulb 130v
Voltage: 130V, Current: 0.02A, Wattage: 2.4W, Type: T-3 1/4 Miniature Bulb, Base Type..
$4.95





