| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 20W |
| Type | GY6.35 Base Halogen Bulb |
| Length | 48mm |
| Diameter | 12.5mm |
| Base Type | GY6.35 (bi-pin) |
| Average Life Hours | 2000 |
| Color Emitted | Clear Glass |
Related Products
JCD35-120V
120V, 35W, 12.5 x 48mm Dimensions, Approx. 420 Lumens, 2,000 Life Hours, Bi-Pin Gy 6.35 Base, 6.35mm..
$3.00
JCD50-120V
120V, 50W, 12.5 x 48mm Dimensions, Approx. 600 Lumens, 2,000 Life Hours, Bi-Pin Gy 6.35 Base, 6.35mm..
$5.50
JCD200-120V
120V, 200W, 14.5 x 60mm Dimensions, approx. 3,000 Lumens, 300 Life Hours, Bi-Pin Gy 6.35 Base, 6.35m..
$12.95
Tags: jcd20-120v, line, voltage, 2-pin
Popular Products
6S6-75V-DC Miniature Bulb 75V 6W BA15D Base
The 6S6-75V-DC is a 6W S6 light bulb with a double contact screw base, designed for rough..
$6.95
BA94-28W
Voltage: 24-28V, Current: 40mA, Wattage: 1.20W, Type: T3 1/4 LED, Light Output: 2500 mcd..
$6.75
1224K Miniature Lamp 32V
Voltage: 32V, Current: 0.16A, Type: G6 Miniature Bulb, Light Output: 4.0 MSCP, Base Type..
$4.95
