LED Surface Mount Canopy Fixture
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: LED-70-130P
- UPC Code: 600300315998
-
Item Discontinued
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 90-277V |
| Wattage | 130W |
| Type | LED Surface Mount Fixture |
| Color Temp (Kelvin) | 5000K |
| Lumens | 13,200 |
| Replaces | Traditional 400 watt HID Fixtures |
| Certifications | UL, CE, RoHS |
| Beam Spread | 130 Degree |
| Length | 17.0 in. |
| Width | 16.0 in. |
| Height | 5.00 in. |
| Average Life Hours | 50,000 |
| Is It Dimmable? | No |
Related Products
WH6-120-L
Voltage: 120V, Wattage: 140W Maximum, Type: Fluorescent Ballast, Certifications: UL, Length: 8.5 in...
Contact for Price
WH5-120-L
Voltage: 120V, Wattage: 140W Maximum, Type: Fluorescent Ballast, Certifications: UL, Length: 8.5 in...
$28.99
RSZ128T5120 - Linear Electronic Ballast
Voltage: 120V, Type: Electronic Ballast, Certifications: UL/935 Listed (Class P, Type HL, Type CC,Ty..
Contact for Price
Tags: led-70-130p, high, bay, leds
Popular Products
2GX7-6W-SEL Color Select - Type B -120-277V Bypass ballast - Replace CF13DSE 4PIN
The 2GX7-6W-SEL is an LED lamp from Norman Lamps, designed to replace traditional CF13DSE..
$12.75
ES27W-MED-277D
Voltage: 277V, Wattage: 27W, Type: Spiral CFL, Color Temp (Kelvin): 6400K, Lumens: 1823..
$9.95
50R20/Y
Voltage: 130V, Amps: 0.384, Wattage: 50W, Type: R20 Reflector Light Bulb, Life Hours..
$4.75



