LED-FA19-8.8-27K Crystal Pure Clear Glass 8.8W 880 Lumens
  • Brand: Norman Lamps
  • Product Code: LED-FA19-8.8-27
  • UPC Code: 600300326277
✓ 1,000+ in stock
Voltage: 120V, Wattage: 8.8W, Type: LED A19 Filament Bulb, Color Temp (Kelvin): 2700K, Lumens: 880 Pure, Replaces: 60W & 75W Incandescent Bulbs, Beam Spread: 360 Degree, Lamp Shape: TRUE A19, Base Type: E26 (medium screw base), Average Life Hours: 15,000, Case Quantity: Order 10 for a full case. Order 60 for a full master carton.
Light Emitted: Warm White (2700k CCT) through a crystal pure clear glass with no imperfections.
Contact NLI today for special pricing and additional information on this one of a kind light source.
Type File Information
Detailed Specifications
120V
8.8W
LED A19 Filament Bulb
2700K
880
60W Incandescent Bulb