LCN-FLV-80S-KBZ Color and wattage Selectable LED Flood Light Fixture
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: LCN-FLV-80S-KBZ
- UPC Code: 600300324655
-
$82.50
-
Bulk Discount Pricing: - 2 or more $79.95 / each qty.
- 10 or more $84.50 / each qty.
| Type | File Information |
| LCN-FLV-80S.pdf File Size - 181.09KB |
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120-277V |
| Wattage | 45W - 60W - 80W |
| Type | LED Flood Fixture |
| Color Temp (Kelvin) | 3000K - 4000K - 5000K |
| Lumens | 6300 - 8400 - 11200 |
| Certifications | UL, DLC |
| Length | 9.65 in. |
| Width | 3.07 in. |
| Height | 7.17 in. |
| Base Type | Knuckle Mount |
| Average Life Hours | 50,000 |
| Is It Dimmable? | Yes |
| Features | IP65 Outdoor Rated |
Related Products
LCN-FLV-35S-KBZ Color and wattage Selectable LED Flood Light Fixture
Voltage: 120-277V, Wattage: 15W - 25W - 35W, Type: LED Flood Fixture, Color Temp (Kelvin): 3000K - 4..
$44.50
LCN-FLV-150S-SB Color and wattage Selectable LED Flood Light Fixture
Voltage: 120-277V, Wattage: 100W - 125W - 150W, Type: LED Flood Fixture, Color Temp (Kelvin): 3000K ..
$109.99
Tags: 3000K, 4000K, 5000K, Color-Selectable, 45W, 60W, 80W, Knuckle Mount, Flood, 120-277V, led flood fixture, commercial fixture, led floodlight fixture
Popular Products
LED-DL4PC-SEL80 LED DOWNLIGHT 4 INCH CAN / SELECT COLOR TEMP 80 CRI
Voltage: 120V, Wattage 6.5W, Type: Recessed Can Light LED, Color Temp Selectable 27k, 3k..
$7.65
JC-1205FR
12V, 5W, 64405-FR Cross Reference, 2,000 Life Hours, 2,800K Color Temp, 2-Pin G4 Base..
$2.85
120PSB Miniature 120V 3W Slide Base #5
Voltage: 120V, Current: 0.025A, Type: T2 Miniature Bulb, Base Type: ANSI #5 Slide, Life..
$3.99








