LED-RR5/6/18W/4 Cool-White
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: LED-RR5/6/18W/4
- UPC Code: 600300317220
-
Item Discontinued
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 18W |
| Type | Recessed Can Light LED |
| Color Temp (Kelvin) | 4000K |
| Lumens | 1,200 |
| Replaces | 90W - 120W Incandescent/Halogen |
| Certifications | UL, CE, RoHS |
| Diameter | 7.50 in. |
| Base Type | E26 (medium screw base) |
| Average Life Hours | 40,000 |
| Color Emitted | Cool White |
| Is It Dimmable? | Yes |
Related Products
CEM
T8 Bulb, Single Contact Bayonet Base, Wheel Align Projection, 120W, 115V, 25 Life Hours, 3.12 in. Le..
$21.50
LED-RR5/6/18W/3 Warm-White
Voltage: 120V, Wattage: 18W, Type: Recessed Can Light LED, Color Temp: 3000K (warm white), Lumens: 1..
Item Discontinued
LED-RR5/6/18W/5 Daylight
Voltage: 120V, Wattage: 18W, Type: Recessed Can Light LED, Color Temp: 5000K (daylight), Lumens: 1,2..
Item Discontinued
Tags: led-rr5/6/18w/4, can retrofit, leds
Popular Products
WA-07800 Medical Equipment Bulb 6V 4.32W
4.32 Watt, 6.0 Volt, Single Ended, Screw Base, TL-1.5 Bulb Shape, 75 Hours Rated Average..
$12.00
1630 6.5V Miniature Bulb
Voltage: 6.5V, Current: 2.75A, Light Output: 23 MSCP, Type: S8 Miniature Bulb, Base Type..
$6.95
TL5C22W/840 Cool-White 4000K
Wattage: 22W, Type: T5 Circular Fluorescent, Color Temp: 4000K (cool white), Lumens..
$17.45


