PLG24BC-H-35-5K 3500K-5000K Range
  • Brand: Norman Lamps
  • Product Code: PLG24BC-H-35-5K
  • UPC Code: 600300324624
✓ 808 in stock
Wattage: 11W, Color Temp (Kelvin): 3500K - 4000K - 5000K, Lumens: 1100, Length: 5.80 in., Width: 3.25 in., Depth: 1.60 in., Base Type: G24 Type, Average Life Hours: 50,000, Viewing Angle: 180 Degree, Features: Ballast Compatible. This LED requires an existing ballast inline as a direct drop in replacement for a compact fluorescent lamp. Horizontal orientation with adjustable base angle. Three color temperatures (3500K soft white, 4000K cool white, or 5000K pure-white) available via the on-board selectable switch.
Type File Information
LED-CLED-HORZ-CTS-BC.pdf 289KB
Detailed Specifications
11W
3500K - 4000K - 5000K
1100
5.80 in.
3.25 in.
1.60 in.
G24 Type
50,000
180 Degree
Ballast Compatible
Related Products
PLG24BP-VL-35-5 3500K-5000K Range - Norman Lamps
PLG24BP-VL-35-5 3500K-5000K Range
Voltage: 120-277V, Wattage: 11W, Color Temp (Kelvin): 3500K - 4000K - 5000K, Lumens: 1100, Length: 4..
G24Q-9W-HYB-SEL  HYBRID A+B Function CCT Selectable Omnidirectional Light - Norman Lamps
G24Q-9W-HYB-SEL HYBRID A+B Function CCT Selectable Omnidirectional Light
Tags: CLED, LED, PLG, 3500K, 4000K, 5000K, Color-Selectable
Popular Products
342
6V, .04 AMPS, .03 MSCP, 10,000 LIFE HOURS, C-2V FILAMENT, MIDGET SCREW BASE
DDB Projector Bulb 120V-125V 750W
Voltage: 120-125V, Wattage: 750W, Type: Projection lamp, Life Hours: 25, Base: Medium..
13854 Miniature Bulb Festoon 24V 10W
The 13854 Miniature Bulb Festoon is a 24V, 10W Festoon Light Bulb designed for various..