SHO-55W-D Daylight-6400K
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: SHO-55W-D
- UPC Code: 600300313635
-
Item Discontinued
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 55W |
| Type | Spiral High Output CFL |
| Color Temp (Kelvin) | 6400K |
| Lumens | 3000 |
| Replaces | 200W Incandescent Bulb |
| Length | 8.80 in. |
| Base Type | E27 (medium screw base) |
| Average Life Hours | 8000 |
| Color Emitted | Daylight |
| Is It Dimmable? | No |
Related Products
SHO-65W-D Daylight-6400K
Voltage: 120V, Wattage: 65W, Type: Spiral High Output CFL, Color Temp: 6400K (Daylight), Lumens: 360..
$14.75
SHO-85W-D Daylight-6400K
Voltage: 120V, Wattage: 85W, Type: Spiral High Output CFL, Color Temp: 6400K (Daylight), Lumens: 468..
$19.50
ES118-7W-D
Voltage: 120V, Wattage: 7W, Type: Globe Type CFL, Color Temp (Kelvin): 6400K, Lumens: 385, Replaces:..
$2.99
SHO-55W-WW Warm-White 2700K
Voltage: 120V, Wattage: 55W, Type: Spiral High Output CFL, Color Temp: 2700K (Warm White), Lumens: 3..
Item Discontinued
Tags: sho-55w-d, high, output, spiral
Popular Products
150PAR46/TS (115V) Traffic Signal Lamp
Volts: 115V, Watts: 150W, Lumens: 1,750, Type: PAR46 Sealed Beam, Life Hours: 6,000 (Long..
$36.50
JCD50-120V
120V, 50W, 12.5 x 48mm Dimensions, Approx. 600 Lumens, 2,000 Life Hours, Bi-Pin Gy 6.35..
$5.50
35PSB Miniature Bulb 35V Slide Base #5
Voltage: 35V, Current: 0.05A, Type: T2 Miniature Bulb, Base Type: ANSI #5 Slide, Life..
$4.95



