TL5C40W/830 Warm-White 3000K
  • Brand: Pro-Start
  • Product Code: TL5C40W/830
  • UPC Code: 600300316179
  • Bulk Discount Pricing:
✓ 1,000+ in stock
Wattage: 40W, Type: T5 Circular Fluorescent, Color Temp: 3000K (warm white), Lumens: 3300, Diameter: 12.0 in., Life Hours: 8,000, Brand: Pro-Start, Case Quantity: Order 30 for a full case, Cross Reference: Philips 16596-8, Sylvania FPC40/830 (20731), Bulbrite 520121, Satco S8158
Detailed Specifications
40W
T5 Circular Fluorescent
3000K
3300
12.0 in. Overall
0.63 in. Tube