11S14-130V-MED
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: 11S14-130V-MED
- UPC Code: 600300295375
-
$4.95
Voltage: 130V, Wattage: 11W, Amps: 0.08, Type: S14 Light Bulb, Life Hours: 8,000 Hours, Base Type: E26 (Standard Screw Base), Clear Glass, Dimensions: 3.50 in. Length x 1.75 in. Diameter
Sign service lamp (excluded from DOE GSIL definition)
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 130V |
| Wattage | 11W |
| Type | S14 Light Bulb |
| Lamp Shape | S14 |
| Length | 3.50 in. |
| Diameter | 1.75 in. |
| Base Type | E26 (medium screw base) |
| Average Life Hours | 8000 |
| Color Emitted | Clear Glass |
| Is It Dimmable? | Yes |
| Current | 0.08A |
| Viewing Angle | 360 Degrees |
Related Products
11S14-130V-IF
Voltage: 130V, Wattage: 11W, Amps: 0.08, Type: S14 Light Bulb, Life Hours: 8,000 Hours, Base Type: E..
$4.95
11S14-34V-MED
Voltage: 34V, Wattage: 11W, Amps: 0.32, Type: S14 Light Bulb, Life Hours: 3,500 Hours, Base Type: E2..
$5.95
Tags: 11s14-130v-med, stringer bulbs
Popular Products
64153 Automotive H3 12Volt 100W
The HALOLUX-64153 is a 12V, 100W H3 Automotive Halogen lamp, designed for use in..
$3.95
G25T8 25-Watt Germicidal Tube
Wattage: 25W, Type: T8 Germicidal UV Bulb, Length: 18.0 in., Base Type: G13 (medium..
$13.50
967 (CM8-3995) Miniature bulb 130v
Voltage: 130V, Current: 0.02A, Wattage: 2.4W, Type: T-3 1/4 Miniature Bulb, Base Type..
$4.95

