LED-FP14/24/SEL LED T5 TYPE B 120-277V Select Color Temp 3K, 35K, 4K, 5K, 65K
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: LED-FP14/24/SEL
- UPC Code: 600300328806
LED T5 High-Output LED
Direct wire (bypass ballast) 120-277v operation. ***NOT FOR USE WITH BALLAST***
Single and Double End Power input.
Replaces 2 foot fluorescent tubes such as FP14, F14T5 or FP24HO and F24T5 HO types.
Select CCT 3K, 35K, 4K, 5K and 65K color temperatures.
LED-FP14/24
1,550 Lumens
| Detailed Specifications | |
| Voltage | Bypass Ballast 120-277VSingle or Double End |
| Wattage | 12 Watt |
| Type | LED T5 Linear Tube |
| Color Temp (Kelvin) | Selectable x 5 3K, 35K, 4K, 5K, 65K |
| Lumens | 1,550 Lumens |
| Is It Dimmable? | DLC5.1 Dimmable in 120V |
Related Products
F14T5/835/ALTO (23079-7)
Wattage: 14W, Type: T5 Fluorescent Tube, Color Temp (Kelvin): 3500K, Lumens: 1350, Length: 22.0 in.,..