PFA-72A19CL/ECO Halogen-Clear
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: PFA-72A19CL/ECO
- UPC Code: 600300322958
-
$7.95
Voltage: 120V, Wattage: 72W, Type: Halogen A19 Bulb, Lumens: 1500, Replaces: 100W Incandescent Bulb, Base Type: E26 (medium screw base), Life Hours: 5,000, Brand: Norman Lamps, Case Quantity: Order 10 for a full case, Dimmable: Yes, Features: Clear Glass, Cross Reference: Sylvania 19010 - Bulbrite 115070 - High temperature (PFA) Tuff-Coat shatter resistant coating applied
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 72W |
| Type | Halogen A19 Light Bulb |
| Lumens | 1500 |
| Replaces | 100W Incandescent Bulb |
| Base Type | E26 (medium screw base) |
| Average Life Hours | 5,000 |
| Case Quantity | Order 10 for a full case |
| Color Emitted | Clear Glass |
| Is It Dimmable? | Yes |
| Cross Reference | Sylvania 19010 - Bulbrite 115070 |
| Features | Tuff-Coat Shatter Resistant Appliance Lamp (excluded from DOE GSIL definition) |
Related Products
52A19CL/ECO Halogen-Clear
Voltage: 120V, Wattage: 52W, Type: Halogen A19 Bulb, Lumens: 790, Replaces: 75W Incandescent Bulb, B..
Item Discontinued
52A19SW/ECO Halogen Soft White
Voltage: 120V, Wattage: 52W, Type: Halogen A19 Bulb, Lumens: 790, Replaces: 75W Incandescent Bulb, B..
Item Discontinued
72A19SW/ECO Halogen Soft White
Voltage: 120V, Wattage: 72W, Type: Halogen A19 Bulb, Lumens: 1500, Replaces: 100W Incandescent Bulb,..
Item Discontinued
PFA-52A19SW/ECO
Voltage: 120V, Wattage: 52W, Type: Halogen A19 Bulb, Lumens: 790, Replaces: 75W Incandescent Bulb, B..
Item Discontinued
Tags: PFA-72A19CL/ECO, halogen, bulbs, Tuff-Coat, PFA, Shatter
Popular Products
LED-E12-4WDIM-4 Cool-White 4000K
Voltage: 120V, Wattage: 4W, Type: LED E12 Bulb, Color Temp (Kelvin): 4000K, Lumens: 400..
$9.49
1385 Miniature Reflector Bulb
The Norman Lamps 1385 is a 20W, 28V R12 miniature reflector bulb designed for specialized..
$8.99
35B-2 Miniature Bulb 35V
Voltage: 35V, Current: 0.072A, Type: T2 Miniature Bulb, Base Type: ANSI #2 Slide, Life..
$3.99



