ES050-42W-41K
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: ES050-42W-41K
-
Contact for Price
Available Options:
✗ Out of stock
Voltage 120V Wattage 42W Type Spiral CFL Color Temp (Kelvin) 4100K Lumens 2800 Replaces 200W Incandescent Bulb Length 6.95 in. Base Type E26 (medium screw base) Average Life Hours 8000 Is It Dimmable? No
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 42W |
| Type | Spiral CFL |
| Color Temp (Kelvin) | 4100K |
| Lumens | 2800 |
| Replaces | 200W Incandescent Bulb |
| Length | 6.95 in. |
| Base Type | E26 (medium screw base) |
| Average Life Hours | 8000 |
| Is It Dimmable? | No |
Related Products
ES050-32W-WW
Voltage: 120V, Wattage: 32W, Type: Spiral CFL, Color Temp (Kelvin): 2700K, Lumens: 1950, Replaces: 1..
Contact for Price
ES050-42W-CW
Voltage 120V Wattage 42W Type Spiral CFL Color Temp (Kelvin) 5500K Lumens 2800 Replaces 200W Incande..
Item Discontinued
ES050-DIM-23W-W
Voltage: 120V, Wattage: 23W, Type: Spiral CFL, Color Temp (Kelvin): 2700K, Lumens: 1600, Replaces: 1..
Contact for Price
Tags: es050-42w-41K, spiral, fluorescent
Popular Products
40S11-135V-CS
Voltage: 135V, Wattage: 40W, Type: S11 Miniature Bulb, Base Type: E12 Intermediate Screw..
$6.95

