ES050-42W-CW
- Brand: Pro-Start
- Product Code: ES050-42W-CW
- UPC Code: 600300313765
-
Item Discontinued
Available Options:
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 42W |
| Type | Spiral CFL |
| Color Temp (Kelvin) | 5500K |
| Lumens | 2800 |
| Replaces | 200W Incandescent Bulb |
| Length | 6.95 in. |
| Base Type | E26 (medium screw base) |
| Average Life Hours | 8000 |
| Is It Dimmable? | No |
Related Products
ES050-27W-CW
Voltage: 120V, Wattage: 27W, Type: Spiral CFL, Color Temp (Kelvin): 5500K, Lumens: 1823, Replaces: 1..
Contact for Price
ES050-32W-CW
Voltage: 120V, Wattage: 32W, Type: Spiral CFL, Color Temp (Kelvin): 5500K, Lumens: 1950, Replaces: 1..
$6.95
ES050-42W-35K
Voltage 120V Wattage 42W Type Spiral CFL Color Temp (Kelvin) 3500K Lumens 2800 Replaces 200W Incande..
Item Discontinued
ES050-42W-41K
Voltage 120V Wattage 42W Type Spiral CFL Color Temp (Kelvin) 4100K Lumens 2800 Replaces 200W Incande..
Contact for Price
Tags: es050-42w-cw, spiral, fluorescent
Popular Products
CYV
1000W, 120V, Q1000T7/4CL/BP, T7 Bulb, Mogul Bi-post Base, 200 Life Hours, 8.00 in. Length
$49.50
LED48PSBG-ACDC
Voltage: 48V, Current: 15mA, Wattage: 0.80W, Type: T2 LED, Light Output: 1000 mcd, Base..
$6.00

